Search
Bill number does not exist. Enter a vaild keyword.

Day(s)

As of: 8/11/2020 3:10:31 PM
Monday, February 3, 2020
Senate
Created: 1/30/2020 8:31 AM
Executive Nominations Committee - Appearing
5:00 PM - Miller Senate Building, William Amoss Room, 4th Floor, Annapolis, MD
Labor, Department of
Tiffany P. Robinson, Esq., Harford County, District 34
Public Safety and Correctional Services, Department of
Robert L. Green, Washington County, District 2
Transportation, Department of
Gregory I. Slater, Baltimore County, District 42
Blind Industries and Services of Maryland, Board of Trustees of
Christopher O. Berry, Howard County, District 9
Tyrone D. Bullock, Sr., Baltimore County, District 10
Shirley B. Mowery, Harford County, District 35
Melba J. Taylor, Prince George's County, District 24
Chesapeake and Atlantic Coastal Bays, Critical Area Commission for the
David L. Cannon, Dorchester County, District 37
Michael L. Hewitt, St. Mary's County, District 29
Charles W. Laird, Somerset County, District 38
Patrick J. Mahoney, Calvert County, District 27
Marianne P. Navarro, Baltimore City, District 46
Chiropractic Examiners, State Board of
Gregory C. Lewis, D.C., Carroll County, District 4
Morticians and Funeral Directors, State Board of
Mark E. Bailey, Anne Arundel County, District 32
Sheria R. Jennings, Baltimore County, District 42
James E. Kalshoven, Ph.D., Prince George's County, District 22
Suzana Kuriadom, Anne Arundel County, District 32
Brandon M. Wylie, Baltimore County, District 10
Open Meetings Law Compliance Board, State
Nancy McCutchan Duden, Esq., Anne Arundel County, District 30
St. Mary's College of Maryland, Board of Trustees
Paula J. Collins, Montgomery County, District 16
Judith M. Fillius, St. Mary's County, District 29
Sven Erik Holmes, Out-of-State (DC)
William E. Seale, Ph.D., Anne Arundel County, District 30
Raymond J. Wernecke, St. Mary's County, District 29
Technology Development Corporation Board of Directors, Maryland
Kathie L. Callahan Brady, Frederick County, District 3
Matthew Kyongsok Lee, Montgomery County, District 17
Chung Hei Sing, Montgomery County, District 17
Venture Fund Authority, Maryland
Aaron Eidelman, Esq., Montgomery County, District 16
Grace Kee-Yang Garry, Baltimore City, District 46
Ann E. Quinn, Baltimore City, District 43
Michael M. Thielke, Talbot County, District 37
Michael S. Tumbarello, Garrett County, District 1
Renee M. Winsky, Anne Arundel County, District 33
David W. Wise, Baltimore City, District 46

Created: 1/30/2020 8:33 AM
Executive Nominations Committee - Not Appearing
5:00 PM - Miller Senate Building, William Amoss Room, 4th Floor, Annapolis, MD
Amusement Ride Safety Advisory Board
Stephan Pastusak, Wicomico County, District 38
Archaeology, Advisory Committee on
Stephen A. Brighton, Ph.D., Howard County, District 9
Atlantic States Marine Fisheries Commission
Herman Russell Dize, Talbot County, District 37
Chesapeake and Atlantic Coastal Bays, Critical Area Commission for the
Sue A. Greer, Esq., Charles County, District 28
Environmental Service, Maryland
John Parker Smith, Jr., Carroll County, District 5
Joseph F. Snee, Jr., Esq., Harford County, District 7
Landscape Architects, Board of Examiners of
Christopher L. Schein, Anne Arundel County, District 30
Maryland School for the Blind, Board of Directors of the
Stephanie M. Smith, Baltimore City, District 45
Public Defender, Board of Trustees of the Office of the
Justin M. Hollimon, Esq., Baltimore City, District 40
Susan Puhala, Esq., Frederick County, District 4
William J. Shelton, Esq., Prince George's County, District 26
Retirement and Pension Systems, Board of Trustees for the Maryland State
Eric D. Brotman, Baltimore County, District 15
School for the Deaf, Board of Trustees of the Maryland
Corey L. Burton, Montgomery County, District 17
Akilah English, Prince George's County, District 23
Stephen F. Weiner, Ed.D., Anne Arundel County, District 33
State Higher Education Labor Relations Board, Maryland
Harriet Ellen Cooperman, Esq., Anne Arundel County, District 30
Youth Camp Safety Advisory Council
Allison Abbondante, Montgomery County, District 39
Virgil Boysaw, Jr., Anne Arundel County, District 33
Kelly R. Campbell, Harford County, District 7
Margaret S. Harris, Anne Arundel County, District 33

House
Created: 1/29/2020 11:39 AM
Education and Economic Development Subcommittee - Budget Hearing
2:45 PM - House Office Building, Room 150, Annapolis, MD
2:45 PM - House Office Building, Room 120, Annapolis, MD

Canceled
Education and Economic Development Subcommittee - Budget Hearing
3:00 PM - House Office Building, Room 150, Annapolis, MD
MSDE Early Childhood Development
Bowie State University
University System of Maryland Office

Created: 1/30/2020 2:09 PM
Health and Government Operations Committee
3:00 PM - House Office Building, Room 240, Annapolis, MD
House Opioid Workgroup: Briefing from the Department of Legislative Services on the Opioid Epidemic in Maryland

Other
Quality Care in Nursing Homes and Assisted Living Facilities, Oversight Committee on
Created: 12/17/2019 4:25 PM
1:00 PM to 3:00 PM - Office of Health Care Quality, Potomac Room, 2nd Floor, 7120 Samuel Morse Dr., Columbia, MD
General Meeting of the Oversight Committee.