Former Senator Janet Greenip

District 33


Senator Janet Greenip
TenureMember of the Senate January 8, 2003 to May 31, 2009, representing District 33, Anne Arundel County. Resigned from Senate effective May 31, 2009. Member of the House of Delegates January 11, 1995 to January 8, 2003, representing District 33, Anne Arundel County.
Party Affiliation
Republican
Past Senate Service
2003-2009
Education, Health and Environmental Affairs Committee
2008-2009
Joint Committee on Children, Youth, and Families
2003-2009
Joint Committee on Health Care Delivery and Financing
2008
Joint Technology Oversight Committee
Past House Service
1995-2003
Ways and Means Committee
1999-2003
Joint Committee on Fair Practices
1999-2003
Joint Investigation Committee
1999-2003
Joint Committee on Protocol
Biographical Information
Born in Cincinnati, Ohio, August 10, 1947
Miami University, Oxford, Ohio, B.S. Education 1969
Married, two children, one grandchild

December 4, 2017 3:16 P.M.