Former Senator Patrick J. Hogan

District 39


Senator Patrick J. Hogan
TenureMember of the Senate January 11, 1995 to August 10, 2007, representing District 39, Montgomery County
Party Affiliation
Democrat
Past Senate Service
1995-2007
Budget and Taxation Committee
2003-2007
Legislative Policy Committee
1999-2007
Spending Affordability Committee
1995-2007
Joint Audit Committee
2003, 2007
Joint Committee on the Selection of the State Treasurer
2000-2007
Joint Technology Oversight Committee (Chair 2007)
1999-2007
Special Joint Committee on Pensions
1995-2007
Joint Advisory Committee on Legislative Data Systems (Chair 2007)
2003-2005
Joint Committee on Children, Youth, and Families (Senate Chair)
1995-2003
Joint Committee on Federal Relations
2007
Chair, Montgomery County Delegation
Biographical Information
Born in Pittsburg, Pennsylvania, September 22, 1962
Indiana University, Indiana, Pennsylvania, B.S. Marketing 1989
Married, two children

December 4, 2017 3:16 P.M.