Former Senator Robert J. Hooper

District 35


Senator Robert J. Hooper
TenureMember of the Senate January 13, 1999 to December 31, 2007, representing District 35, Harford County. Resigned December 31, 2007.
Party Affiliation
Republican
Past Senate Service
2007, 1999-2006
Finance Committee
2007
Education, Health and Environmental Affairs Committee
2007
Executive Nominations Committee
2005-2007
Joint Committee on Access to Mental Health Services
1999-2006
Joint Subcommittee on Program Open Space and Agricultural Land Preservation
Biographical Information
Born in Baltimore, Maryland, July 27, 1936
Married, four children, six grandchildren
Died in Street, Maryland, January 24, 2008

December 4, 2017 3:16 P.M.