Former Senator Jean W. Roesser

District 36


Senator Jean W. Roesser
TenureMember of the Senate January 11, 1995 to January 8, 2003, representing District 15, Montgomery County Member of the House of Delegates January 1987 to January 11, 1995, representing District 15, Montgomery County
Party Affiliation
Republican
Past Senate Service
1995-2003
Finance Committee
1999-2003
Joint Committee on Protocol
1997-2003
Joint Audit Committee
1995-2003
Joint Committee on Health Care Delivery and Financing
1995-2003
Joint Committee on Legislative Ethics
Past House Service
1994
Commerce and Government Matters Committee
1991-1993
Environmental Matters Committee
1987-1990
Constitutional and Administrative Law Committee
Biographical Information
Born in Washington, DC, May 8, 1930
Trinity College, B.A. Economics 1951
Catholic University of Maryland, Graduate Studies, Economics
Maryland Secretary of Aging, February 7, 2003 to January 17, 2007
Widow, three children
Died, October 2, 2017, Bethesda, Maryland

December 4, 2017 3:17 P.M.