Former Delegate David M. Valderrama

District 26


Delegate David M. Valderrama
TenureMember of the House of Delegates January 9, 1991 to January 8, 2003, representing District 26, Prince George's County
Party Affiliation
Democrat
Past House Service
2001-2003
Deputy Majority Leader
1995-2003
Judiciary Committee
1992-1994
Environmental Matters Committee
1991-1992
Constitutional and Administrative Law Committee
1995-2003
Joint Committee on Protocol
Biographical Information
Born in Manila, Philippines, February 1, 1933
Far Eastern University, Manila, Philippines, LL.B. 1956
George Washington University, M.C.L. Comparative Law 1988
Married, two children

December 4, 2017 3:17 P.M.