2010 Regular Session


File Code: State Government - General Assembly Crossfiled with: SENATE BILL 407
Sponsored By:
Delegates Mizeur, Lafferty, Anderson, Aumann, Barkley, Barnes, Barve, Benson, Bobo, Bohanan, Bromwell, Bronrott, Carr, G. Clagett, Costa, DeBoy, Donoghue, Doory, Dumais, Feldman, Frick, Frush, Gaines, Glenn, Griffith, Gutierrez, Guzzone, Hammen, Haynes, Healey, Hecht, Heller, Hixson, Howard, Hubbard, Hucker, Impallaria, Ivey, Kach, Kaiser, Kipke, Krebs, Kullen, Lee, Levi, Love, Manno, Mathias, McDonough, McHale, Minnick, Montgomery, Morhaim, Murphy, Nathan-Pulliam, Oaks, Olszewski, Pena-Melnyk, Pendergrass, Ramirez, Reznik, Rice, Riley, Robinson, Rosenberg, Ross, Schuler, Smigiel, Stein, Stukes, Tarrant, Taylor, F. Turner, V. Turner, Valderrama, and Waldstreicher
Maryland Open Government Act


Requiring that individuals be allowed to sign up on the General Assembly website during a specified time period to present testimony on a bill; requiring specified information about bills to be posted on the General Assembly website; requiring bill hearings to be broadcast on the General Assembly website under specified circumstances; requiring a meeting of the Board of Public Works to be broadcast on the Board's website under specified circumstances; requiring specified broadcasts of Board meetings to be archived; etc.

History by Legislative and Calendar Date

Legislative date is used to record history occurring in the Chambers otherwise Calendar date is used.
House Action
First Reading House Rules and Executive Nominations
Hearing 3/1 at 2:00 p.m.
Referred to interim study by House Rules and Executive Nominations
Senate Action
No Action

Sponsored by:

Delegate Heather R. Mizeur, District 20
Delegate Curt Anderson, District 43
Delegate Susan L. M. Aumann, District 42
Delegate Charles Barkley, District 39
Delegate Ben Barnes, District 21
Delegate Kumar P. Barve, District 17
Delegate Joanne C. Benson, District 24
Delegate Elizabeth Bobo, District 12B
Delegate John L. Bohanan, Jr., District 29B
Delegate Eric M. Bromwell, District 8
Delegate William A. Bronrott, District 16
Delegate Alfred C. Carr, Jr., District 18
Delegate Galen R. Clagett, District 3A
Delegate Robert A. Costa, District 33B
Delegate Steven J. DeBoy, Sr., District 12A
Delegate John P. Donoghue, District 2C
Delegate Ann Marie Doory, District 43
Delegate Kathleen M. Dumais, District 15
Delegate Brian J. Feldman, District 15
Delegate C. William Frick, District 16
Delegate Barbara Frush, District 21
Delegate Tawanna P. Gaines, District 22
Delegate Cheryl D. Glenn, District 45
Delegate Melony G. Griffith, District 25
Delegate Ana Sol Gutierrez, District 18
Delegate Guy Guzzone, District 13
Delegate Peter A. Hammen, District 46
Delegate Keith E. Haynes, District 44
Delegate Anne Healey, District 22
Delegate Sue Hecht, District 3A
Delegate Henry B. Heller, District 19
Delegate Sheila E. Hixson, District 20
Delegate Carolyn J. B. Howard, District 24
Delegate James W. Hubbard, District 23A
Delegate Tom Hucker, District 20
Delegate Rick Impallaria, District 7
Delegate Jolene Ivey, District 47
Delegate Wade Kach, District 5B
Delegate Anne R. Kaiser, District 14
Delegate Nicholaus R. Kipke, District 31
Delegate Susan W. Krebs, District 9B
Delegate Sue Kullen, District 27B
Delegate Stephen W. Lafferty, District 42
Delegate Susan C. Lee, District 16
Delegate Gerron S. Levi, District 23A
Delegate Mary Ann E. Love, District 32
Delegate Roger P. Manno, District 19
Delegate James N. Mathias, Jr., District 38B
Delegate Pat McDonough, District 7
Delegate Brian K. McHale, District 46
Delegate Joseph J. Minnick, District 6
Delegate Karen S. Montgomery, District 14
Delegate Dan K. Morhaim, District 11
Delegate Peter Murphy, District 28
Delegate Shirley Nathan-Pulliam, District 10
Delegate Nathaniel T. Oaks, District 41
Delegate John A. Olszewski, Jr., District 6
Delegate Joseline A. Pena-Melnyk, District 21
Delegate Shane E. Pendergrass, District 13
Delegate Victor R. Ramirez, District 47
Delegate Kirill Reznik, District 39
Delegate Craig L. Rice, District 15
Delegate B. Daniel Riley, District 34A
Delegate Barbara Robinson, District 40
Delegate Samuel I. Rosenberg, District 41
Delegate Justin D. Ross, District 22
Delegate Todd Schuler, District 8
Delegate Michael D. Smigiel, Sr., District 36
Delegate Dana Stein, District 11
Delegate Melvin L. Stukes, District 44
Delegate Shawn Z. Tarrant, District 40
Delegate Herman L. Taylor, Jr., District 14
Delegate Frank S. Turner, District 13
Delegate Veronica Turner, District 26
Delegate Kriselda Valderrama, District 26
Delegate Jeff Waldstreicher, District 18

Bill indexed under the following Subjects:

Committees and Commissions -see also- Political Committees
Electronic Government
Fees -see also- Attys` Fees; Devt Fees & Taxes; Reimb Rates.
General Assembly -see also- AELR Cmte; Leg Policy Committee.
Legislation -see also- Corrective Leg; Curative Leg
Public Information
Public Works, Board of
Registration -see also- Motor Vehicle Registration
Voting -see also- Ballots; Elections

Bill affects the following Statutes:

State Finance and Procurement
( 10-601 , 10-602 )
State Government
( 2-1506 , 2-1506 , 2-1506.1 , 2-1506.2 , 2-1804 , 15-703 , 15-703 )


All documents except Roll Call Votes are displayed in PDF format:
Bill Text: First Reading, Third Reading, Enrolled
Fiscal and Policy Note: Available
Amendments: None offered
Committee Votes :
Rules and Executive Nominations