Former Delegate Wheeler R. Baker

District 36


Delegate Wheeler R. Baker
TenureMember of the House of Delegates January 11, 1995 to January 8, 2003, representing District 36, Cecil, Caroline, Kent, Queen Anne's, and Talbot Counties
Party Affiliation
Democrat
Past House Service
1995-2003
Appropriations Committee
1995-1998, 1999
Joint Subcommittee on Program Open Space and Agricultural Land Preservation
1995-2003
Joint Committee on Chesakeape Bay Critical Areas
1996-2003
Joint Committee on Pensions
1995-2003
Chair, Queen Anne's County Delegation
Biographical Information
Born in Easton, Maryland, November 26, 1946
U. S. Air Force, 1964-1968
Married, three children

December 4, 2017 3:16 P.M.