Former Senator Ralph M. Hughes

District 40


Senator Ralph M. Hughes
TenureMember of the Senate January 9, 1991 to January 10, 2007, representing District 40, Baltimore City Member of the House of Delegates January 1983 to January 1991, representing District 40, Baltimore City
Party Affiliation
Democrat
Past Senate Service
1991-2007
Judicial Proceedings Committee
1995
Joint Committee on Legislative Ethics
1995
Joint Committee on Investigation (Senate Chair)
1995
Joint Committee on Federal Relations
Past House Service
1983-1990
Judiciary Committee
Biographical Information
Born in Baltimore, Maryland, April 17, 1948
Morgan State College, B.A. 1970
Howard University School of Law, J.D. 1973
The Johns Hopkins University, M.A.S. 1985
Married

December 4, 2017 3:16 P.M.